A fejhallgató vásárlása nem olyan egyszerű, mint néhány évvel ezelőtt. A technológia fejlődésével a fejhallgatók nemcsak zenehallgató eszközökké váltak. Az olyan funkciókkal, mint az aktív zajszűrés és a lépésszámlálás, a fejhallgatók olyan eszközökké váltak, amelyek növelik a telefon funkcióit.
Ennek ellenére ez a hozzáadott funkcionalitás sok technikai zsargont társított a fejhallgatóhoz, ami tovább bonyolítja a megfelelő hallgatóeszköz-pár beszerzését. Tehát hogyan válasszuk ki a megfelelő fejhallgatót?
Nos, feloldod a fejhallgatókkal kapcsolatos összes műszaki zsargont, és átgondolod, mire van szükséged a fejhallgatótól. Mégis, mielőtt elkezdené az összes technikai egyszerűsítést, elengedhetetlen, hogy megértse a piacon elérhető fejhallgatók különböző kategóriáit.
Bár a fülhallgatók és a fejhallgatók hasonló technológiát használnak, ebben a cikkben a fülhallgatókkal fogunk foglalkozni.
Egy pár stúdiófejhallgatót hangfigyelésre terveztek, és általában zenei producerek és hangmérnökök használják. Bár legtöbbünknek az a benyomása, hogy minden fejhallgató egyformán szól, a tények távol állnak a valóságtól.
A legtöbb fogyasztói fejhallgató felerősíti a hangspektrum bizonyos részeit, hogy vonzóbbá tegye a zenei hangzást. Ezt a fejhallgató-gyártók által használt technikát hangszínezésnek nevezik. Stúdió fejhallgató esetén a hangszínezés nem történik meg.
Emiatt a zenei producerek felismerhetik a zenében előforduló bármilyen torzulást, mivel lapos frekvenciaválaszt kapnak. A stúdió fejhallgatót úgy tervezték, hogy a lehető legpontosabban reprodukálja a zenét. Emiatt kiváló minőségű elektronikát használnak, és olyan elektronikával rendelkeznek, amelyet fogyasztói fejhallgatókba helyezhetnek.
Mindezek a tervezési megkötések növelik a stúdió minőségű fejhallgatók impedanciáját. Ezért a legtöbb stúdiófejhallgató nagyobb impedanciával rendelkezik, mint a fogyasztói fejhallgatók – erről bővebben a cikk további részeiben.
Ha lelkes játékos vagy, akkor tudja, hogy egy játékra szánt fejhallgató nem úgy hangzik, mint a hagyományos fejhallgatóé. A játékos fejhallgatókat a játékosok szemszögéből tervezték, legyen szó RGB világításról vagy erős basszuskimenetről.
Ezeket a fejhallgatókat úgy tervezték, hogy minimálisra csökkentsék a késleltetést és erősítsék a térhatású hangot, hogy a játékosok még magával ragadó élményt nyújtsanak. Ezen túlmenően, a játékra szánt fejhallgatók zajtorzítási képességgel rendelkező dedikált mikrofonokkal rendelkeznek, amelyek segítségével zajos környezetben is kapcsolatot tarthatnak a csapatukkal.
A legtöbben találkoztunk már élete során fogyasztói fejhallgatóval, és ezek a legkiemelkedőbbek az iparágban. Ezeket a fejhallgatókat mobil eszközökkel való használatra tervezték, és alacsony impedanciájuk van, mivel kis teljesítményű elektronikus eszközök hajtják meg őket.
Nem csak ez, a fogyasztói fejhallgatókat tömeggyártásra tervezték, és a felhasznált elektronika minősége nem érvényesül a stúdió minőségű fejhallgatóknál. Ráadásul minden gyártó másként kezeli a hangaláírást, és a különböző gyártók fejhallgatói eltérően viselkednek ugyanazon zene lejátszásakor.
Emiatt sok audiofil márkahű, és bizonyos márkákat preferál másokkal szemben.
Most, hogy megértjük a piacon kapható különféle fejhallgatókat, részletesebben megtekinthetjük a műszaki jellemzőket.
Minden általunk használt elektronikus eszköznek van ellenállása. Ez az ellenállás bármilyen eszközben ellenzi az elektronok áramlását, és ezt az ellenállást a fejhallgató áramáramával szemben impedancia néven ismerik. A fejhallgatók impedanciája általában 8-600 Ohm tartományban van; itt az Ohm az impedancia mérésének mértékegysége.
Az elektrosztatikus meghajtókkal ellátott fejhallgatók impedanciaértéke magas, akár 100 000 Ohm, és speciális erősítőket igényelnek.
A legtöbb fogyasztói fejhallgató impedanciája 32 Ohm, és ha fogyasztói minőségű fejhallgatót keres, akkor nem kell aggódnia.
Éppen ellenkezőleg, ha egy professzionális fejhallgató-készletet szeretne vásárolni, ugyanazt a fejhallgatót találhatja meg különböző impedanciaformátumokban. Például a Beyerdynamic DT 770 pro három impedancia-konfigurációban kapható: 32 Ohm, 80 Ohm és 250 Ohm. Szóval melyiket választod a három közül?
A kérdésre adott válasz inkább attól függ, hogyan tervezi használni a fejhallgatót, nem pedig a hangminőségtől. Ha a fejhallgatót mobil eszközökkel tervezi használni, akkor jó ötlet a 32 ohmos verzió beszerzése, mivel ehhez nincs szükség külső erősítőkre a teljes hangerő eléréséhez.
A 250 ohmos változat jó választás lehet, ha Ön hangmérnök és zenei produkció. A 80 ohmos változat mobil eszközökkel és erősítőkkel is használható, és alkalmas professzionális hangszerkesztésre és alkalmi zenehallgatásra.
Hogyan befolyásolja az impedancia a hallgatási élményt?
Egy fejhallgató pár impedanciája határozza meg, hogy mekkora teljesítményre van szüksége a maximális hangerő eléréséhez. A nagyobb impedanciájú fejhallgató nagyobb teljesítményt igényel a maximális hangerő eléréséhez, míg egy kisebb impedanciájú fejhallgató kisebb teljesítménnyel.
Emiatt külső erősítőkre van szükség a nagy impedanciájú fejhallgatók táplálásához. Ami a hangminőséget illeti, a nagyobb impedanciájú fejhallgatók jobb teljesítményt nyújtanak, mivel jobb anyagok felhasználásával készültek, és jobb hangtekerccsel rendelkeznek.
Ami a hallgatási élményt illeti, az impedancia nem játszik jelentős szerepet a fejhallgató hangzásában. Ehelyett nagyobb impedanciájú fejhallgatókat használnak azok a szakemberek, akik nagy teljesítményű erősítőket és keverőket használnak a számok tesztelésére.
Ha professzionális nagy impedanciájú headsetet szeretne vásárolni, fontos, hogy ellenőrizze, hogy az erősítő és a fejhallgató impedanciája megegyezik-e. Ez az impedanciaillesztés segít a fejhallgató legjobb minőségében.
A fejhallgató érzékenysége határozza meg a hangerőt. Meghatározza a fejhallgató által adott frekvencián és bemeneti teljesítményen előállított hangnyomást. A legtöbb esetben az érzékenységet 1 Kz-en és 1 milliwatt bemeneti teljesítményen határozzák meg.
Egyszerűen fogalmazva, egy nagyobb érzékenységű fejhallgató hangosabban szól, mint az alacsonyabb érzékenységű fejhallgató. Tehát ha a hangerő nagy kritérium számodra, jó ötlet a fejhallgató érzékenységének vizsgálata.
Elgondolkodott már azon, hogyan alakítják át a készülékéből származó elektronikus jeleket hanggá? Nos, a fejhallgatón lévő vezető felelős a feladat végrehajtásáért. A meghajtó, más néven jelátalakító, veszi az elektronikus jeleket a mobileszközről, és hanghullámokká alakítja át.
Különféle típusú illesztőprogramok léteznek, és ezek listája az alábbiakban található:
- Dinamikus vagy mozgó tekercsmeghajtók: Ezek az illesztőprogramok legnépszerűbb formái, és a legtöbb fejhallgató dinamikus illesztőprogramokat használ. Ezek a meghajtók egy membránra, valamint egy sor állandó és ideiglenes mágnesre támaszkodnak hanghullámok létrehozásához. A piacon lévő többi járművezetővel összehasonlítva a legjobb ár-minőség arányt kínálják. Ennek ellenére nagy hangerő esetén érzékenyek a torzításokra.
- Elektrosztatikus meghajtók: Ami a meghajtókat illeti, semmi sem közelíti meg az elektrosztatikus meghajtókat. Ezek a legjobbak a piacon, és elektrosztatikus elvekre támaszkodnak a hang létrehozása során. Ennek ellenére ezek a meghajtók költséggel járnak, és speciális erősítőknek kell meghajtaniuk őket. Emiatt az ezeket az illesztőprogramokat használó fejhallgatók nem hordozhatók, és stúdióbeállításra vannak korlátozva.
- Planáris mágneses meghajtó: Ezek a meghajtók a dinamikus meghajtókhoz hasonló elven működnek, de jobb hangminőséget és alacsonyabb torzítást kínálnak. Ez azt jelenti, hogy ezek a fejhallgatók több energiát igényelnek a meghajtáshoz, és nehezebbek és drágábbak a dinamikus társaikhoz képest.
Vezető mérete
A meghajtó mérete egy másik paraméter, amely szinte minden fejhallgatón látható. A meghajtó mérete a membrán méretére vonatkozik. Hangjel vételekor a membrán ide-oda mozog, hogy hanghullámokat hozzon létre. A fejhallgató membránmérete 20-50 milliméteres tartományban van, és egy nagyobb membrán erősebb hangot tud produkálni. Ennek az az oka, hogy a nagyobb membrán több levegőmolekulát képes kiszorítani, ami jobb basszust eredményez.
Ennek ellenére a nagyobb membrán nem korrelál a jobb hangminőséggel, mivel a nagyobb membránnal rendelkező fejhallgatók nehezen tudják reprodukálni a magas frekvenciákat.
Milyen drivereket érdemes venni?
Ha a legjobbat keresi a piacon, az elektrosztatikus meghajtók a megfelelőek. Ennek ellenére egy pár prémium elektrosztatikus fejhallgató 2000-5000 dollárba kerülhet. Nem csak ez, hanem külső erősítő is kell hozzá, és ha valami hordozhatót keresel, akkor valószínűleg nem ez a megfelelő.
A dinamikus meghajtókkal ellátott fejhallgató valószínűleg a legjobb választás az Ön számára, ha alacsony a költségvetése, és felfedezheti a sík mágneses meghajtókkal ellátott fejhallgatókat, ha van pénze, és nem valami ultrahordozhatót keres.
Ahogy korábban említettük, nem minden fejhallgató egyforma, és a különböző gyártók különböző hangszínezési technikákat alkalmaznak a zene jobb hangzása érdekében. Hogyan lehet megérteni, hogyan hangolják a fejhallgatókat, és melyik frekvencián teljesítenek jobban?
Nos, egy pár fejhallgató frekvenciaválasza segíthet megérteni ugyanezt. Ami a frekvencia-választ illeti, a legtöbb fejhallgató specifikációja a reprodukálható frekvenciatartományt mutatja.
Az ember csak a 20 Hz-20 000 Hz tartományban hall hangokat.
A legtöbb esetben a fejhallgatók adatlapjain az emberi hallható tartomány szerepel frekvenciaválaszként. Ennek ellenére néhány fejhallgató 4 Hz és 40 000 Hz közötti frekvenciaválaszt tartalmaz. Ennek a szélesebb frekvencia-visszaadási tartománynak semmi köze a hangminőséghez, mivel az emberek nem hallgathatnak 20 000 Hz feletti frekvenciákat.
Leegyszerűsítve, a fejhallgató frekvencia átviteli grafikonja megmutatja a különböző frekvenciákon kínált erősítést. Tehát ha megnézi egy fejhallgató frekvencia-válasz görbéjét, megértheti, hogyan teljesít a különböző frekvenciatartományokban.
A fejhallgató frekvenciaválasza segíthet megérteni a hangjelzést fejhallgató használata nélkül. Ez hasznos lehet, ha nem találja a fejhallgatót egy közeli kiskereskedelmi üzletben, de szeretné megérteni, hogyan szól.
Ezeket az adatokat a legtöbb fejhallgató adatlap nem tartalmazza, és ahhoz, hogy ugyanezt megkapja, harmadik fél véleményére kell hagyatkoznia.
Egy fejhallgató nagyszerűen szólhat csendes környezetben, de mi történik a hangminőséggel, ha külső zajt adunk a keverékhez? Nos, a zene minősége drasztikusan leromolhat, ha a külső zaj eléri a fülét. Itt jön a képbe a zajszűrő technológia.
Egyszerűen fogalmazva, a zajszűrő technológia megakadályozza, hogy a környezetből származó nem kívánt zaj bejusson a fülébe. A fejhallgatóban kétféle zajszűrés látható, mégpedig a passzív és az aktív zajszűrés.
Passzív zajszűrő
Ahogy a neve is sugallja, a passzív zajszűrés passzív vagy nem elektronikus alkatrészeket használ a fülbe jutó zaj eltávolítására. Zajszigetelő anyagot, valamint zárt hátú kialakítást használnak a fülkagylókban a környezeti zaj kiküszöbölésére.
Ez a fajta zajcsökkentés jól működik a magas frekvenciák kiküszöbölésére, és nem túl jól, ha alacsonyabb frekvenciákról van szó. Emiatt a repülőgépek belsejében lévő sugárhajtóművek hangja nem blokkolható ezzel a technikával.
Aktív zajszűrés és átlátszósági mód
A passzív kialakításokkal ellentétben az aktív zajszűrés elektronikát használ a környezeti zaj eltávolítására. Ehhez mikrofonokat és digitális jelfeldolgozó processzorokat használnak a zaj megszüntetésére. Ez a technika jól működik az alsó és középső sávban. A mikrofon elhelyezése alapján háromféle aktív zajszűrő technológia létezik.
- Visszacsatolt aktív zajszűrés: Ebben az esetben a mikrofont a fejhallgató külső oldalára kell helyezni. Így felveszi a zajt kívülről, majd a digitális jelfeldolgozó eltávolítja azt, tiszta hangot biztosítva a felhasználónak.
- Visszajelzés aktív zajszűrés: Itt a mikrofon a fülkagyló belsejében van elhelyezve. Ebben a kialakításban a mikrofon jobb zajfelbontást kap, de a zene alacsonyabb frekvenciáiban romolhat.
- Hibrid aktív zajszűrés: Ebben az esetben két mikrofont helyezünk a fejhallgatóba. Egy belül és egy kívül. Ez a kialakítás kínálja a legjobb zajszűrést az összes kialakítás közül.
A legtöbb aktív zajszűréssel rendelkező fejhallgató transzparencia módot is kínál. Ez a funkció a zajszűrés teljes ellentéte, és segít a felhasználóknak figyelni a külső környezetre.
Ezenkívül az aktív zajszűrés elsősorban az akkumulátorral ellátott fejhallgatókban érhető el, mivel a fejhallgató-csatlakozó árama nem elegendő ennek a funkciónak a működtetéséhez. Tehát ha Ön nem tud aktív zajszűrés nélkül élni, valószínűleg a vezeték nélküli megoldás a megfelelő út.
Érdemes aktív zajszűrős fejhallgatót venni?
Ha sokat utazik, akkor egy aktív zajszűrővel ellátott fejhallgató megváltoztatja az ingázás módját. Ennek ellenére, ha egy darab fejhallgatót keres stúdiókörnyezetbe, akkor valószínűleg beszerezhet egy párat aktív zajszűrés nélkül.
Ezenkívül fontos megérteni, hogy az aktív zajszűrés csak alacsonyabb frekvenciákon működik jól. Ez azt jelenti, hogy csak a zajokat képes csökkenteni, mint egy repülőgép motorja, és nem tudja eltávolítani a magasabb frekvenciájú zajt, mint a baba sírását.
A Bluetooth technológia fejlődése elárasztotta a piacot a vezeték nélküli fejhallgatókkal. Ezen túlmenően a 3,5 mm-es jack csatlakozók hiánya a legtöbb okostelefonon és táblagépen késztette az embereket a vezeték nélküli fejhallgatók használatára. Ez azt jelenti, hogy egy vezeték nélküli fejhallgató jobb, mint a vezetékes társai?
Nos, ami a hangminőséget illeti, a vezetékes fejhallgatók jobbak a vezeték nélküli társaikhoz képest. A vezeték nélküli fejhallgatók hangminőségének romlása a Bluetooth technológia használatának köszönhető.
Vezetékes fejhallgató esetén az audiojelek továbbítása a fejhallgató-csatlakozón keresztül történik. Ennek köszönhetően az audiojelek nagy sávszélességet kapnak, és nagy mennyiségű adat vihető át a headsetekbe.
Ugyanez nem mondható el a vezeték nélküli fejhallgatókról. A Bluetooth technológia miatt a hangfájlokat tömöríteni kell ahhoz, hogy a fejhallgatóra átvihetőek legyenek. Ez a hang minőségének romlását okozza. Ennek az az oka, hogy a veszteségmentes zene nem játszható le Bluetooth fejhallgatóval.
Bár a vezeték nélküli fejhallgatók nem tudnak olyan jó hangminőséget nyújtani, mint a vezetékes fejhallgatók, jobb mobilitást kínálnak a felhasználók számára, mivel nincsenek vezetékekkel összekötve az elektronikájukkal.
Ennek ellenére ez a mobilitás akkumulátorok árán történik, és egy pár vezeték nélküli fejhallgatóval együtt jár a felelősség is, hogy feltöltődjenek. Bár a fejhallgató akkumulátorainak feltöltött állapotban tartása nagy kikapcsolódást jelenthet, ezek az akkumulátorok olyan funkciókat tesznek lehetővé, mint az aktív zajszűrés.
Milyen fejhallgatót érdemes venni?
Ha Ön audiofil, és kiváló minőségű zenét szeretne hallgatni, a vezetékes headset valószínűleg jobb választás az Ön számára, mivel veszteségmentes zenét hallgathat ugyanazzal. Másrészt, ha azon kapja magát, hogy utazik, és útközben zenét hallgat, egy vezeték nélküli fejhallgató beszerzése jobb megoldás az Ön számára.
A Bluetooth technológia ugrásszerűen fejlődött a kilencvenes évek vége óta. Az 1999-es Bluetooth 1-es verziótól a 2020-as Bluetooth 5.2-ig a Bluetooth már nem olyan, mint két évtizeddel ezelőtt, de mi a különbség a Bluetooth technológiák különböző verziói között, és érdemes-e frissíteni?
Noha a Bluetoothnak több verziója is létezik, a piacon a legtöbb eszköz a Bluetooth 4-es vagy 5-ös verziójával érkezik. Összehasonlítjuk tehát ezt a kettőt, és megvizsgáljuk a Bluetooth 5 néhány újabb verzióját.
Ami a Bluetooth technológiát illeti, három különböző paraméter kritikus minden felhasználó számára, nevezetesen a hatótáv, a sávszélesség és az energiafogyasztás.
A számok tekintetében a Bluetooth 5.0 kétszer nagyobb sávszélességet kínál a 4-es verzióhoz képest. Ez lehetővé teszi az eszközök gyors párosítását és jobb hangminőséget. Nem csak ez, a Bluetooth 5 négyszer nagyobb hatótávolságot kínál a 4-es verzióhoz képest.
Mindezek mellett a Bluetooth 5 kevesebb energiát használ a 4-es verzióhoz képest. Tehát ha van egy Bluetooth 4-es verziójú fejhallgatója, érdemes újat venni Bluetooth 5.0-val.
Ha olyan headsetet szeretne vásárolni, amely támogatja a Bluetooth 5.0-t, elengedhetetlen, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a streaming eszköze is támogatja azt.
A Bluetooth 5.2 a legújabb Bluetooth technológia
Bár a Bluetooth 5.0 számos frissítést kínál a régebbi 4-es verzióhoz képest, a Bluetooth 5.2-es verziója újabb frissítésekkel érkezik, amelyeket érdemes frissíteni.
A Bluetooth 5.2 alacsony energiafogyasztású hangot tartalmaz, amely lehetővé teszi a hang továbbítását alacsony fogyasztású csatornákon. Eddig a hangfájlok átvitele a klasszikus Bluetooth használatával történt, amely több energiát használt az átvitelhez. Alacsony energiafogyasztású hang esetén a zenefájlok jobb minőségben és alacsonyabb energiafogyasztással kerülnek elküldésre.
Mindezek mellett a Bluetooth 5.2 multistreaming és sugárzási módokat is kínál.
A Bluetooth 5.2 2020 elején jelent meg, és időbe telhet, amíg az alacsony energiafogyasztású hangzáshoz hasonló technológiák piacra kerülnek.
Az eszközéről származó zene nem küldhető a vezeték nélküli fejhallgatóra. Az audiofájlokat tömöríteni kell, hogy elküldjék őket egy Bluetooth-eszközre. Különböző kodekeket (kóderek-dekóderek) használnak erre a feladatra, és a tömörítési hatékonyság megváltoztathatja a zene minőségét.
Számos kodek kapható a piacon, és egy magasabb bitrátát kínáló kodek jobb hangminőséget biztosít. Az alábbiakban található az audiokodekek listája a bitsebességgel.
Codec | Bitráta |
SBC | 320 Kbps |
AAC | 264 Kbps |
aptX | 352 Kbps |
aptX HD | 576 Kbps |
aptX LL | 352 Kbps |
LDAC | 990 Kbps |
Az SBC-n kívül az összes többi kodek szabadalmaztatott, és az Apple (AAC), a Qualcomm (aptX) és a Sony (LDAC) fejleszti. Ezért feltétlenül ellenőrizni kell, hogy mindkét eszköz támogatja-e a kodeket. Ha nem, akkor az SBC lesz az alapértelmezett választott kodek.
Bár a nagyobb bitsebességű kodekek jobb hangminőséget kínálnak, kompromisszumot jelentenek a csatlakozás terén. Emiatt a nagy bitsebességű kodek használata a hang nagy távolságra történő leesését okozhatja.
Mindezen kodekeken kívül az L3C egy új kodek, amely Bluetooth 5.2-vel érhető el, és alacsonyabb fogyasztású csatornákon is kínál majd hangátvitelt.
Ha vezeték nélküli fejhallgatót szeretne vásárolni, fontos figyelembe venni az akkumulátor élettartamát. A legtöbb itt kapható fejhallgató akár 40 óra hallgatási időt is kínál egyetlen töltéssel.
Fontos, hogy ügyeljen az olyan technológiákra is, mint a gyorstöltés, mivel ezek gyorsabban töltik fel az akkumulátorokat, ha akkumulátorról van szó. Nem csak ez, ha aktív zajszűréssel rendelkező fejhallgatót vásárol, érdemes megnéznie az akkumulátor élettartamát, amikor az ANC be van kapcsolva, mivel csökkenti az akkumulátor élettartamát.
Ha a fejhallgatókról van szó, a legtöbbjük nem vízálló. Tehát ha Ön olyan ember, aki fejhallgatóval szeretne edzeni, akkor jobb, ha egy pár vízálló fülhallgatót választ.
Most, hogy fogalmunk van a fejhallgatóval kapcsolatos összes műszaki részletről, ideje megválaszolni a legkritikusabb kérdést. Melyik fejhallgató szett illik hozzád?
Nos, a válasz attól függ, hogyan használja a fejhallgatót. Játékos, audiofil vagy tipikus fogyasztó? Szereted a basszus-nehéz zenét, vagy elektronikus zenét hallgatsz?
Miután feltette ezeket a kérdéseket, és ismeri a fejhallgató műszaki jellemzőit, megtalálhatja a megfelelő párt minden igényének. Nemcsak ez, hanem egy fejhallgató kipróbálása is kritikus fontosságú, mivel az emberi fül átviteli funkciója arra késztet mindenkit, hogy más módon élje meg a zenét, amikor térhatású hangot hallgat.