Ez az a négy marketingkérdés, amelyet fel kell tennie magának, hogy megbizonyosodjon arról, hogy hatékony marketingstratégiája van.
Már 2022 felénél járunk. Bölcs dolog a következő év marketingstratégiai terve megvalósítása. Az erős versenypiac jelenlegi kihívásai szükségessé teszik, hogy az üzleti szervezetek vezető-gen gondolkodásmóddal rendelkezzenek egy teljes csatornát biztosító keresletgeneráló stratégiát alkalmazva.
A marketingstratégiai terv elkészítésekor a legfontosabb szempontok, amelyeket emlékezni kell, a minőségre összpontosítani a mennyiség helyett, valamint a szolgáltatások és termékek értékének növelésére.
A proaktív szellemiség az óra igénye a reaktív megközelítés helyett, hogy biztosítsák a vevők elégedettségét azáltal, hogy teljesítik az igényeiket. A megfelelő marketingkérdések feltevését, valamint a szinkronizált marketingstratégiákat és terveket ennek megfelelően kell kialakítani, hogy időt és energiát fordítsunk a kívánt eredmények elérésére.
4 marketingkérdés a hatékony marketingstratégiai tervhez
Hatékonyan megtervezheti marketingstratégiáját az elmúlt év trendjei és kampányai alapján. Ez lehetővé teszi a szervezet számára, hogy felkészüljön a márka előtt álló kihívásokra. A hatékony marketingstratégiai terv kialakításához négy fő marketing kérdést kell figyelembe venni. Ezek tartalmazzák:
1. kérdés: Melyek a szervezet rövid és hosszú távú céljai?
A szervezeteknek a márkájukba történő befektetésnek átgondoltnak kell lennie, hogy az ügyfelek hasznosnak találják. Ha sikerül vonzaniuk az ügyfeleket és elnyerni a bizalmukat, a márka még a versenypiacon is virágzik. Ez döntő fontosságú, mert a közönség meglehetősen spekulatív, és nem könnyen bízik egy márkában.
Minden márka elsődleges célja a hatékony kampányok tervezése az ügyfelek bizalmának elnyerésére. Ezt többféleképpen is megteheti, például kampányokat szervezhet szponzorált tartalomra, influencer marketinget, tartalommarketinget stb.
Megfigyelték, hogy a személyre szabott marketing és a valódi tartalom ötvözete, ha lépést tartanak a legújabb technológiákkal és innovációkkal, csodákra képes egy márkával. Olyan technikákat foglal magában, mint a hangalapú keresés, élménymarketing, influencerek, chatbotok, hipercélzás, efemer marketing és még sok más.
A vállalkozásoknak azonosítaniuk kell azokat a termékeket vagy szolgáltatásokat, amelyek egyre népszerűbbek és a fogyasztók legfőbb vonzerejét jelentik. Ez az azonosítás határozza meg a marketingkampányok hosszú távú céljait azáltal, hogy folyamatosan tájékoztatja a marketingeseket a legújabb trendekről.
Így több éves stratégiai utat követnek az új termékek és szolgáltatások bevezetése, valamint az új piaci szegmensekbe lépéssel új ügyfelek megszerzése terén. Ez a megközelítés fokozatosan növeli a meglévő ügyfélkört és erősíti az üzletet.
2. kérdés: Hány százalékkal növelje meg marketing költségvetését?
A marketinggel kapcsolatban fel kell tenni a kérdést, hogy milyen költségvetést kell rá elkülöníteni. Ez különösen nehéz, ha számos csatornát kell megérinteni, és különböző típusú kimeneteket állítanak elő.
Egy egyszerű szabály, amelyet a marketingesek végrehajthatnak, az, hogy elegendő költségvetést különítsenek el a jobb megtérülési erőfeszítések fedezésére. Ezen túlmenően elegendő költségvetési előirányzatra van szükség, amelyet a kísérletezéshez is meg kell tenni.
3. kérdés: Milyen erőforrásokat kell felhasználniuk a márkáknak?
Az erőfeszítések optimalizálásához és a hipercélzáshoz elengedhetetlen a nyomkövető és elemző eszközök használata. A házon belüli produkciós csapatok létfontosságú szerepet játszanak a tartalom gondozásában, amely a marketingstratégiák fontos szempontja.
Ha egy példát veszünk figyelembe a SERP SEO használatával történő tartalomoptimalizálásra, akkor elmondható, hogy azok a márkák, amelyek ezt ki tudják találni, versenyelőnyben lesznek társaikkal szemben.
Az összes megfelelő eszközzel és erőforrással a márkák hatékonyan tudják megalapozni relevanciájukat és hitelességüket. Így könnyebbé válik számukra az ügyfelek igényeinek kielégítése, amivel kiemelkedik versenytársaik közül.
4. kérdés: Hogyan lehet leküzdeni az adott kulcsközönség befolyásolásának kihívását?
A marketingszakemberek számos csatornát és platformot használnak célközönségük eléréséhez. De nem elég csak elérni őket, mert meg kell őket győzni a márkáról. Ezenkívül hosszú távú kapcsolatokat szeretne kialakítani velük. Ez úgy valósítható meg, hogy megfelelünk a döntéshozatalt befolyásoló egyének elvárásainak.
Egyes fogyasztók nehezen találhatják meg a maguk számára megfelelő termékeket vagy szolgáltatásokat. Az elégtelen információ miatt ezek a vásárlók nem választanak olyan márkát, amely minden igényüket kielégíti.
A marketingkampányoknak arra kell törekedniük, hogy elérjék ezeket a közönségeket, felvegyék őket hűséges vásárlóik listájára, és a márkával kapcsolatos bizalmat kell kelteni az akadályok azonosításával.
Következtetés
A fentebb kifejtett dolgok mellett a jó történetmesélés a marketingkampány lelke, amely magában hordozza a sikeressé tétel lehetőségét. Nem számít, hogy hány marketing kérdést tesz fel, milyen erőforrásokat szán a marketingre, vagy mennyire jól használják fel az innovációkat, a hatékony történetmesélés hiánya minden erőfeszítést tönkretehet.
GYIK
1. Hogyan méri a marketing befektetéseket?
A Google Analytics vagy más szállítóspecifikus elemző eszközök segítségével mérheti marketingstratégiai tervét. Ez valós idejű betekintést nyújt a közösségi médiáról, a SEO-ról, a kulcsszavakról, a linkekről stb.
2. Mi az az öt elem, amelyből a marketingstratégia épül fel?
A marketingstratégia öt eleme az öt P: Termék, Ár, Promóció, Hely és Emberek.