Tartalomjegyzék
- Mi az a márkastratégia?
- Az üzleti márkaépítési stratégia 5 kulcstényezője
- Hogyan készítsünk üzleti márkastratégiát
- Hogyan gyűjtheti össze az ügyfelek válaszait?
- Kulcs elvitelek
- Következtetés
- GYIK
A márkáknak hatékonyan kell elmesélniük történetüket, hogy észrevegyék őket, és emlékezetesek maradjanak. Egyetlen vállalkozás sem remélheti a sikert és a túlélést egy jól megtervezett vállalkozás nélkül márkastratégia. Márkája szenvedni fog egy integrált identitás nélkül, amely tükrözi az Ön tartalmát és kultúráját. A probléma azonban továbbra is fennállhat, mert márkafejlesztési stratégiák soha nem történik egyik napról a másikra. Ez egy olyan folyamat, amely időt, következetes erőfeszítést és rendíthetetlen elkötelezettséget igényel, és a legtöbb vállalkozás tanácstalan, hogy mindezt hogyan tud túllépni és előrelépni.
Mi az a márkastratégia?
A márkastratégia egy részletes, betartandó terv, amelynek célja, hogy hosszú távú célokat érjen el egy erős márka felépítéséhez. A sikeres vállalatok szenvedélyesen foglalkoznak a márkaépítéssel, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy márkafejlesztési stratégiájuk sikeres legyen.
Szóval, mi rontja el a márkát? A hibás tervezés, a törékeny márkaidentitás, a nem tervezett marketing, a rendszertelen üzenetküldés és az összeegyeztethetetlen partnerkapcsolatok mind felelősek a márka elcsúfításáért.
Ezért, mielőtt elkezdene azon töprengeni, hogy a zöld melyik árnyalata a legmegfelelőbb vállalati logójának, vagy milyen tipográfiát kell követnie, tekintse át szélesebb körben a vásznat, és készítsen egy tervet egy sikeres márka létrehozásához.
Csak egy márkastratégia segíthet ennek elérésében. Végtére is, a márkastratégia egy átfogó terv, amely segít formát adni márkájának. Hatékony márkafejlesztési stratégiák nélkül akár egy kormány nélküli hajó, észrevétlenül és céltalanul sodródhat a hatalmas piacon.
A hatékony márkastratégia hiánya kommunikációs problémákhoz vezethet az ügyfelekkel, és akár magas szintű lemorzsolódást is okozhat a cégében. Ha nem vagy biztos a célodban, küldetésedben, jövőképedben, hibás marketing- és üzleti döntéseket hozhatsz. Jól dokumentált marketingterv nélkül bármi, amit megkísérel, nem fogja elérni a kívánt eredményt.
Ezenkívül az ilyen nem tervezett márkaépítés megosztottságot és zavart okozhat a csapat tagjai között, és az alkalmazottak elveszítik a lelkesedést és az érdeklődést minden marketingtevékenység iránt. Összefüggő márkaüzenet nélkül még a tartalom is hatástalanná válik, és több zavart okoz ahelyett, hogy megnyerő lenne.
Az üzleti márkaépítési stratégia 5 kulcstényezője
A legjobb márkaépítési stratégiák némelyikében van néhány közös dolog. Az alábbiakban felsoroljuk őket.
1. Célközönség
A vásárlási folyamat mindig az ügyfelek kezében van, és a marketingszakembereknek személyre szabott élményt kell kialakítaniuk vásárlóik számára, hogy jobban bevonják őket. Ha megismeri vásárlói személyiségét, könnyen azonosíthatja célközönségét.
Végtére is, a célközönség egy szűk csoport, amely meg akarja vásárolni az Ön termékét vagy szolgáltatását, és ők azok a releváns emberek, akiknek többet kell látniuk hirdetéseiből. A célközönséget meghatározó tényezők közé tartozik a nem, az életkor, a demográfia, a jövedelem, az érdeklődési körök stb. A célközönség szűk vagy tág résbe eshet.
Ha például a cipőket szereti, a közönségbázisa meglehetősen széles, és nőkből, férfiakból és gyerekekből is állhat. De ha jó minőségű futócipőket árul, a rést az életkor (18-40) és a naponta futó emberek szűkítik. A közönség meghatározása és szegmentálása kulcsfontosságú, és ugyanolyan fontos a velük rezonáló tartalom létrehozása.
2. Jól körülhatárolt történet
A márkatörténetnek értékesnek kell lennie, és a jó tartalommal ellátott történetmesélés elég hatékony. A történetmesélés kulcsfontosságú a márkahang kialakításához, és hozzájárul a bevételek növeléséhez. Az emberek nem bánják, ha egy termékre vagy szolgáltatásra költenek, amikor egy történetet mutatnak be.
Mitől olyan döntő fontosságú a történetmesélés a márkád számára? A márkatörténet elmesélése pozitív biológiai válaszokat válthat ki. A márkatörténetek általában felkeltik a figyelmet és azonnal lekötik az embereket. ScienA legfrissebb kutatások azt mutatják, hogy egy jó történet arra késztetheti az agyat, hogy oxitocint, egy jó közérzetet keltő vegyszert szabadítson fel. Megvan az a képessége, hogy befolyásolja viselkedését és tetteit.
Azonban tudnod kell, mitől lesz hatásos a történeted. Először is értelmesnek kell lennie. Mi van azzal, hogy több ezer márka meséli el történetét, melyikre fog valaki figyelni? Tehát ahelyett, hogy arra összpontosítana, amit létrehozni szeretne, valamire kell összpontosítania, ami az embereket érdekli.
Mondjon el egy történetet, amely érdekes és releváns a célközönség számára. A történetednek azt kell éreznie az emberekben, hogy személyesen kapcsolódjanak a márkádhoz. Egyszerűnek és érzelmesnek is kell lennie, és az emberek életének egyszerűbbé tételére kell összpontosítania. A legfontosabb, hogy a narratívának hitelesnek kell lennie, vagyis átláthatónak, nyíltnak és őszintének kell lennie a megközelítésben.
3. Márkaszövetség
A márkaasszociáció az, amikor az emberek mentálisan összekapcsolják a márkát egy koncepcióval. A márkaasszociációk gondolatok felvillanásai, amelyek azonnal megjelennek az elmédben, amikor bármilyen márkára gondolsz. Gondoljon például az atlétikára, gondoljon a Nike-ra. Gondolj üdítőre, gondolj Coca-Cola-ra.
A márkaépítés az asszociáción keresztül az a képesség, hogy a vásárló elméjét azonnal összekapcsolja helyekkel, emberekkel, érzelmekkel, dolgokkal stb. Az ötlet az, hogy a márka teljesen beépüljön a vásárló elméjébe. Az ilyen márkaasszociációk azok, amelyek az embereket a márkád felé irányítják.
Hacsak nincs pozitív asszociáció a márkával, az emberek valószínűleg nem veszik meg a termékét, vagy nem találják vonzónak a márkáját. A márkák élnek az emberek fejében, ami inkább egy hálózathoz hasonlít. A fogalmak olyanok, mint az események láncolata, kapcsolódnak egymáshoz, és a tudatalatti emlékezetben maradnak. A marketingszakemberek saját hasznukra használhatják a márkaasszociációkat. Ha energiaitalt próbál eladni, a márkájának egy olimpiai bajnokhoz vagy egy kosárlabda hírességhez kell társulnia.
4. Ügyfélhűség a márkanagyköveteken keresztül
A márkahűség közvetlenül befolyásolja a vállalkozás növekedését és egészségét. A nagykövetek jelentik márkád legjobb eszközeit, és közvetlenül az élvonalban vannak, erőteljesen népszerűsítve márkádat. A rajongók időnként márkanagykövetekké válnak, és ilyenkor a márka hangja hitelesebbé válik, és könnyen új ügyfeleket vonzhat.
Egészséges kapcsolatot kell kiépítenie a márkanagykövetekkel, akik maguk is hűséges vásárlóivá válnak. Ez egyszerű logika: a márkanagykövetek népszerűsítik márkáját, és segítenek új ügyfeleket szerezni. A nagyköveteket pedig pénzben, vagy bőkezű ingyenes termékekkel, jelentős kedvezményekkel és új lehetőségekkel jutalmazzák.
Ne feledje, márkanagykövetek, hiteles hangot adjanak márkájának, ami automatikusan segít új ügyfeleket vonzani. A vásárlók is szeretik az eredeti márkát. A jelentések erre utalnak 63% of a fogyasztók szívesebben vásárolnak hiteles márkákat vagy olyan márkákat, amelyek megbízhatóbbnak tűnnek, mint versenytársaiké.
5. Következetesség
Ha tartós vásárlói bizalmat szeretne kivívni, elengedhetetlen a következetesség. Sőt, ez is segít növelni a ROI-t. Következetesnek lenni megbízhatónak lenni, és a megbízhatóság elismerést nyer. Ez új ügyfelekhez vezet, és meglévő, hűséges ügyfélbázist szerez.
Talán a Nike, az a márka, amelyre minden sportoló esküszik, a legjobb példa a márka egységességére. Csak a logó elég ahhoz, hogy meggyőzze az ügyfelet márkaépítési képességeiről, demonstrálva a következetesség erejét.
A márkakonzisztencia elérésének legjobb módja, ha merev márkaépítési irányelveket állítunk fel, és azokat vallásosan követjük. Az irányelveknek tartalmazniuk kell a hangnemet, a magatartási kódexet stb., és ügyeljen arra, hogy a körülményektől függetlenül egy centimétert se mozduljon el.
Érdekes megjegyezni, hogy bár 85%-a a márkáknak van márkairányelve, csak 30%-uk érvényesíti azokat. Jobb, ha a márkaépítés konzisztenciája a vállalatnál kezdődik. Az Ön alkalmazottai az elsők, akiknek részt kell venniük a fedélzeten, és úgy kell ismerniük a márka történetét, értékeit, hangnemét, hitelességét stb., mint a tenyerüket.
Hogyan készítsünk üzleti márkastratégiát
Ha robusztus márkastratégiát hoz létre, határozott versenyelőnyre tesz szert, ami a vonal végén megtérül. Egy sikeres márka felépítéséhez előfordulhat, hogy több okos döntést kell meghoznia azzal kapcsolatban, hogy milyen legyen az identitása, és milyen történetet meséljen el. Minden márkastratégiában az a nagyszerű, hogy nem megfizethetetlenül drága, és még a kis cégek számára is megfizethető.
1. Találja ki, kinek szeretne eladni
A hatékony üzleti márkaépítési stratégia kialakításának első lépéseként meg kell határoznia, hogy kinek kíván eladni. Tudja meg, ki a célközönsége, mit akar, és mik a fájdalmaik, ha vannak ilyenek. Tedd fel magadnak a kérdést, hogy miért nem elégítik ki az igényeiket. Egy erős márkafejlesztési stratégia felépítéséhez, amely lehetővé teszi a célközönség bevonását, először meg kell határoznia a vásárló személyét. A célközönség megértése és a kiszolgálás módja egyértelműbbé teszi a tervet.
Mi van, ha nincs márkaidentitása, hogy a nulláról kezdje? Nincs ok az elkeseredésre vagy aggodalomra. Kezdje azzal, hogy felméri meglévő márkaidentitását, amely kapcsolódik a vállalat jövőképéhez és küldetéséhez. Nézze meg közelebbről, hogy mely értékek állnak legközelebb a szívéhez, és melyek azok a hiedelmei, amelyek szerint éltek.
2. Piackutatás és versenytársak elemzése
A márkaidentitás kialakítása után itt az ideje, hogy intenzív piackutatást végezzen, és megtudja, mire készülnek versenytársai. Piackutatás közben tegye fel magának a következő kérdéseket.
- Mekkora az általam vizsgált piac?
- Kik az ügyfeleim?
- Kik a fő versenytársaim?
- Változott a piac, mióta megalapítottam a cégem?
- Mit csináltam eddig?
3. Ismerje meg jobban ügyfeleit
Hosszú távú perspektívából olyan helyzetben kell lennie, hogy megértse ügyfelei igényeit, és megfeleljen nekik a márkastratégián keresztül. Ahhoz, hogy jobban megértse ügyfeleit, egy kicsit mélyebbre kell ásnia. Mérje fel a demográfiai adatokat, például azt, hogy férfiak vagy nők, vagy mindkettő keveréke. Boomerek, évezredek vagy a kettő kombinációja, és hol találhatók?
A következő lépés az, hogy megtudják, mivel foglalkoznak. Ha megtudja, mi az érdeklődési körük, mi a tetszésük és mit nem szeret, az egy lépéssel közelebb visz, és hatékonyabbá teszi marketing tevékenységét. Azt is megkérdezheti tőlük, hogy mi tartja fenn az érdeklődésüket a márkája iránt.
Ha tudja, hogy miért vannak egy adott termék piacán, könnyebben tudja összehozni azt a kínált termékkel. Azt is meg kell tudnia, hogy pontosan mikor terveznek vásárolni. Végül mérje fel vásárlási preferenciáit.
4. Ne felejtsd el a jó közérzet tényezőt
Olyan ügyfeleket kell megcéloznia, akiknek van költségvetése a vásárláshoz. Ellenőrizze, hogy vásárlóerejük megegyezik-e termékei vagy szolgáltatásai áraival. Ezenkívül a gyors konverzióhoz elengedhetetlen annak megtanulása, hogy mitől érzik jól magukat. Amikor az ilyen ügyfelek elégedettek, mindig visszatérnek egy ismételt vásárlásért.
5. Tiszta képet kapjon az ügyfelek elvárásairól
Az ügyfelek elvárásainak megértése kulcsfontosságú a márkafejlesztési stratégiájában, mert törekedhet arra, hogy megfeleljen az elvárásaiknak. Függetlenül attól, hogy másnapi kézbesítést várnak-e, vagy éjjel-nappal támogatást kérnek, ezeknek a dolgoknak előzetes ismerete segít félúton a márkahang kialakításában.
Az is kulcsfontosságú, hogy megtudja, hogy az ügyfél hallott-e valaha a márkanevéről, és tisztában van-e márkaidentitásával. Míg a dicséretekkel teli beszámolók jók, nem szabad figyelmen kívül hagynia azokat a panaszokat, amelyek rávilágítanak az ügyfelek fájdalmaira. Ezeknek a problémáknak a megoldása sokat segíthet a márkaidentitás kialakításában. Ugyanabban a lélegzetben tudnod kell, mit gondolnak az ügyfelek a versenytársaidról. Íme néhány gyors kérdés, amelyeket feltehet ügyfeleinek.
Ajánlanák másoknak a márkáját?
Gyakran nevezik Net Promoter Score (NPS) kérdésnek, amely segít mélyebb betekintést nyerni ügyfelei márkával kapcsolatos elképzeléseibe. Ha azt mondják, hogy szívesen ajánlják termékeit és szolgáltatásait családtagjaiknak és barátaiknak, különösen a nemrég vásárolt termék esetében, akkor Ön egy pontot ért el.
Mik a legújabb tapasztalataik az Ön termékével kapcsolatban?
Ne feledje, hogy a termékével kapcsolatos bármilyen negatív tapasztalat gyorsan terjedhet, sokkal gyorsabban, mint a pozitív tapasztalat. Célszerű e-mailt küldeni felhasználóinak, amelyben megkéri őket, hogy írják le részletesen tapasztalataikat. Lehetővé teszi, hogy megtudja, hogyan vélekednek vásárlói termékeiről. És ha boldogtalannak tűnnek, azonnal jóvá kell tenned.
Szeretnének valamit változtatni a termékén? Ha igen, mit?
Egyetlen termék vagy márka sem tökéletes, és mindig van hova fejlődni. Célszerű az ügyfelet bevonni a felfedezési folyamatba, és komolyan venni ötleteiket és visszajelzéseiket. Nyitottnak kell lennie a javaslatokra, és ki kell választania a legjobbakat. Végtére is, az Ön ügyfelei azok, akik a terméket használják, és nekik kell a legjobban tudniuk annak előnyeiről és hátrányairól.
Ellenőriztek más márkákat, mielőtt az Önét választották?
Bár lehet, hogy tisztában van versenytársai tevékenységével, nem lehet biztos benne, hogy kimaradt-e néhány fontos információ. Kérdezze meg ügyfeleit arról, hogy mit gondolnak a versenytársairól, és hiteles válaszokat fog kapni. Előfordulhat, hogy elgondolkodtathatnak, és segíthetnek terméke fejlesztésében azáltal, hogy hozzáadják azokat a funkciókat, amelyek tetszettek a versenytársak termékeiben.
Mi késztette arra, hogy az Ön termékét választották a versenytársak között?
Ez lehetőséget kínál ügyfelei számára, hogy elmondják, miért gondolják, hogy Ön különleges. Ez egy közvetlen kérdés a márka identitásáról, és betekintést nyújt abba, hogy ügyfelei miért preferálják Önt a többi versenytárssal szemben.
Ebből a válaszból könnyen azonosíthatja egyedi eladási ajánlatát (USP). Ne feledje, néha az USP-nek nem kell kézzelfoghatónak lennie, de lehet valami érzelmi vonzerővel. Bár nem kell arra törekedned, hogy jobb legyél a versenytársnál, de legalább arra kell törekedned, hogy más legyél.
Szeretnének még valamit hozzátenni?
Remek ötlet, ha kifejezi, hogy nyitott a visszajelzésekre és a javaslatokra. Nem lehet mindent lefedni néhány kérdésben. Tehát egy ilyen nyitott kérdés feltevésével az ügyfelek szabadon elmondhatják véleményüket, és elmondhatják, mit tartanak fontosnak. Lehetőséget ad arra is, hogy az ő szemszögükből megértsd a dolgokat. Ezen túlmenően, ha megadja az ügyfélnek az utolsó szó kimondásának esélyét, az segít elnyerni a tiszteletét.
Hogyan gyűjtheti össze az ügyfelek válaszait?
Többféle módon is begyűjtheti a válaszokat az ügyfelektől, és kiválaszthatja azokat, amelyek közelebb állnak a céljaihoz. Íme néhány ötlet.
1. Felmérések
A visszajelzési felmérések az ügyfelek visszajelzéseinek gyűjtésének egyik leggyakoribb módja. Ügyelni kell azonban arra, hogy ne tűnjön bosszantónak. Érdemes olyan professzionális felmérést végző cégek szolgáltatásait igénybe venni, akik elsajátították a művészetet.
2. Visszajelzési űrlapok
Az ügyfeleknek rövid kérdőíveket küldhet e-mailben, amelyben kéri, hogy töltsék ki a válaszokat és kattintson a küldés gombra. Sok hagyományos üzletben van egy külön visszajelzési doboz, amelyet az üzlet jól látható helyen tárolnak. Online is újraalkotható.
3. Közvetlen megközelítés
Noha az űrlapok és a felmérések a legegyszerűbb eszközök a kulcsfontosságú ügyféladatok összegyűjtésére, előfordulhat, hogy hiányoznak olyan ügyfelek, akik nem törődnek a válaszadással. Egy jobb módszer arra, hogy visszajelzést kapjon az ügyfelektől, ha közvetlenül megkeresi őket, akár telefonon, akár személyesen.
Egyes cégek videocsevegésen keresztül próbálnak kapcsolatba lépni ügyfeleikkel, de nem minden ügyfél preferálja ezt. A módszer kipróbálásakor ügyeljen arra, hogy ügyeljen az ügyfél magánéletére, és ne tűnjön spam jellegűnek.
4. Közösségi média platformok
Lehet, hogy már van oldala a Facebookon, a Twitteren és a LinkedInen. Ha ráveszi ügyfeleit, hogy kövessék Önt, könnyebbé válik a visszajelzések gyűjtése. Manapság a legtöbb közösségi média platform olyan szavazási platformokat kínál, amelyeket használhat. Ugyanazt a márkaidentitást kell megosztania minden közösségimédia-platformon a jobb áttekinthetőség és az ügyfelek megzavarásának elkerülése érdekében.
Kulcs elvitelek
- Jobban meg kell értenie ügyfeleit, mielőtt megkísérelné kialakítani a márkahangját.
- Ügyfelei igényeinek és szükségleteinek kielégítése legyen az első lépés a hatékony márkastratégia kialakítása felé.
- Azonosítsa vásárlói személyiségét, és értse meg fájdalmas pontjait. Ezeknek a tényezőknek kell megalapozniuk az üzleti márkaépítési stratégiát.
- A robusztus márkaépítési stratégia segíthet előnyt szerezni versenytársaival szemben.
- A történetmesélés, a vásárlói személyiségek, a versenytársak elemzése és a piackutatás mind fontos tényezők a márkafejlesztési stratégiában.
Következtetés
Érdemes elmesélni a márkatörténetet, mielőtt egy átfogó márkastratégián keresztül bemutatná termékeit vagy szolgáltatásait. A legjobb termékek nem gyakorolnak hatást, ha nincs narratíva. Emellett amellett, hogy jobb vagy a versenytársnál, kulcsfontosságú, hogy más és következetes legyél a történeteddel.
GYIK
1. Milyen lényeges elemek alkotják az erős márkaépítést?
A következetes és fókuszált márkaépítés alkotja a legjobb márkafejlesztési stratégiákat, mivel segít az ügyfeleknek megérteni, hogy mit várhatnak el a márkától. A közösség vagy a célközönség meghatározása segít közvetlenül elérni őket, és ez elismert márkakampány stratégia a legsikeresebb márkák elfogadták.
2. Milyen egyéb taktikákat kell tartalmaznia egy márkastratégiának?
Az Ön márkastratégiája az a cselekvési terv, amely segít megjeleníteni azt a képet a cégéről, amelyet szeretné, hogy ügyfelei lássanak. A világosan meghatározott cél és az elérhető célok fontos részei az üzleti márkaépítési stratégiának.
3. Hogyan tudok erős márkaidentitást kialakítani?
Kezdetben alapos márkaauditot kell végeznie, és ezt követnie kell az USP azonosításával és létrehozásával. Ezt követően ki kell adnia az üzenetküldési nyilatkozatait a nyilvánosság számára. A márka kreatív elemeinek fejlesztésére is összpontosítania kell, hogy sikeres legyen az üzleti márkaépítési stratégia. Végül, de nem utolsósorban arra kell törekednie, hogy a márkakampány stratégiája részeként egyedi márkaidentitást alakítson ki.
4. Mi a kerete a sikeres márkastratégia?
A sikeres márkastratégia egy terv, amelyet a márka támogatására és növekedésére hoz létre. A márkafejlesztési stratégiák részét képező terv segít abban, hogy tisztában legyen a kitűzött és megvalósítani kívánt célokkal.
Az Ön üzleti márkaépítési stratégiája bármit tartalmazhat, az egyedi logó kialakításától és az egyedi színtémák használatától a tipográfia kiválasztásáig. Bármit is csinál, próbálja meg a márkaépítést marketingstratégiája lényeges részévé tenni.